Prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilecekler

prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilecekler
0 813

Bakımları normal doğumlara göre daha fazla özen isteyen prematüre bebekler, daha fazla beslenme sorunu yaşarlar. Bu sorunların birçoğu da hemen doğum sonrası dönemde ortaya çıkar. Yutma ve emme problemleri de yaşayabilen prematüre bebek beslenmesinde dikkat edilecekler fazladır ve önem taşır.

Prematüre Bebeklerde Beslenme

Yutma ve emme sorunları yaşayan prematüre bebek de bu sorunlar oldukça uzun süre devam edebilir. Bu nedenle prematüre bebek daha hastanede yoğun bakım ünitesinde iken aile bireyleri bebeğin beslenmesi konusunda bilgilendirilmeli ve bebeğin beslenmesi konusundaki bilgiler doğru şekilde verilerek aile olaya dâhil edilmelidir. Hastanede doğru bilgileri alan aile, evde prematüre bebeği beslerken zorlanmayacaktır.

Prematüre Bebeklerde Beslenme
Prematüre Bebeklerde Beslenme

Beslenme Esnasında Yapılması Gerekenler

Prematüre bebeği beslerken başının 45 derece açıda tutulması en önemli noktalardan biridir. Daha az emme kapasitesi olan prematüre bebeğin biberon emzik akışı iyi ayarlanmalıdır. Verilen besinin ısı değeri dikkatle kontrol edilmelidir. Prematüre bebeğe verilecek anne sütü veya mamanın miktarı daha önce doktor veya yeni doğan hemşiresinin belirttiği miktarı kesinlikle aşmamalıdır. Prematüre bebeği besleyen kişinin de rahat bir ortamda olması gerekir ayrıca bebek 30 dakikadan fazla beslenme kapsamında tutulmamalıdır. Çene yapıları iyi gelişmemiş olan prematüre bebekler beslenme sürecinde çabuk yorulup uyuyabilirler. Bu nedenle bebeği beslerken çenesine parmakla destek verilmesi sağlıklı beslenmesine yardımcı olur. Gazı da çıkarılmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.